Kako organizovati slavu – kompletan vodič

15.12.2015  |  Komentari: 0

Organizovanje slave za domaćine uvek predstavlja poseban izazov. Iako smo svi svesni činjenice da gozba nije niti bi trebalo da bude glavna stvar kod krsne slave, ipak svi imaju veliku želju da svoje goste ugoste na što bolji način. I toj želji se ne može prigovoriti.

 

U ovom tekstu smo pokušali da vas podsetimo na sve ono što je potrebno prilikom pripremanja praznične trpeze, ali i na prave slavske običaje i greške koje pravimo prilikom obreda.

 

Ovo su teme koje smo obradili. Klikom na neku od njih možete otići pravo na taj deo teksta, ukoliko vas interesuje samo to poglavlje.

 

Organizacija slave kod kuće

Slavski stolovi i stolnjaci

Slavski setovi, pribor i čaše

Slavski aranžmani i dekoracija stola

Ikona

Slavska trpeza i šta se mora naći na njoj

Slavski kolač (simblika, ukrašavanje, simbolika)

Slavska sveća

Slavsko žito

Vino

Spremanje trpeze za posne slave

Salate za posne slave

Predjelo za posne slave

Glavno jelo za posne slave

Kolači za posne slave

Torte za posne slave

Spremanje trpeze za slave koje nisu za vreme posta

Salate za slave

Predjelo za slavu

Glavno jelo slavu

Sitni slavski kolači

Torte za slave

Organizacija slave danas (kako i koliko košta)

Zašto se slavi krsna slava, kako i od kad

 

Organizacija slave

 

Organizacija slave kod kuće

 

Slavu je po pravilu, običajima i crkvenim verovanjima obavezno slaviti kod kuće, a ne u restoranima, kaficima ili iznajmljenim prostorima. Bez obzira na to koliki je vaš dom, uvek možete prilagoditi spisak gostiju vašim mogućnostima ili Slavu proslaviti u nekoliko dana uzastopno ukoliko nikoga ne želite da izostavite.

slavska trpeza

Slavski stolovi

 

Postoje različite varijante slavskih stolova koji mogu biti jednostavno rešenje za ugošćavanje većeg broja ljudi. Rasklopivi stolovi su idealni za one koji svake godine premeštaju svoj nameštaj da bi životni prostor prilagodili Slavi. Ovakvi stolovi mogu biti i do 3,5 metara dužine, odnosno i za do 16 osoba kada su raskopljeni, dok sklopljeni mogu zauzimati i manje od metar sa metar. Sklopljene ih možete držati u uglu stana ili kuće kao policu ili mali pisaći sto, ili ga jednostavno odložiti u podrum ili na tavan do sledeće prilike. Isto važi i za stolice koje se mogu sklapati, mada su klupe možda pogodnije rešenje, jer sklopljene mogu zauzimati jako malo mesta, a mogu se čuvati i imati svoju praktičnu primenu na terasama ili u dvorištu preko cele godine. Ukoliko niste u mogućnosti da prvih godina kupite nov sto ili stolice sigurno je da ih možete pozajmiti od prvog komšije ili rodjaka. Svako će vam izaći u susret s obzirom da je Slava nešto što je svima zajedničko i blisko.

 

Stoljnjaci

Ukoliko je prostor u kome ste planirali da slavite Slavu mali, jednobojni svetliji stoljnjak je pravi izbor. Ukoliko je prostor veći možete pustiti mašti na volju što se tiče šara, boja i geometrijskih oblika. Nadstoljnjak je odlična ideja za svečaniji izgled vaše slavske trpeze. Danas postoje najrazličitiji dezeni nadstoljnjaka, bilo da su pamučni bilo da su oni od papira za jednokratnu upotrebu. Imaju divne šare, lako ih je zameniti, a svake godine sebi možete priuštiti novi izgled slavske trpeze.

Slavski setovi, pribor, čaše

 

Ovde možete pustiti mašti na volju. Ukoliko tek počinjete da slavite Slavu najverovatnije je da nećete odmah moći sve novo da priuštite. Za početak, na primer možete kupiti set za slavsko žito, a svake godine možete dokupiti nešto novo. Ono na šta bi trebalo da obratite pažnju je da pratite prvobitnu ideju i zamisao i da ne kupujete sve što vam se svidi, bez obzira na šaru, boju i veličinu. Kada postavite vašu slavku trpezu važno je da celokupno izgleda svečano i uskladjeno. Ukoliko ste kupovali bez razmišljanja možete doći u situaciju da svaki pojedinačni komad vašeg pribora za Slavu izgleda divno ali da celokupan utisak ne zadovoljava vaše kriterijume.

pribor za slavsku trpezu
Obratite pažnju na vreme šta je to što vam je zaista potrebno za posluživanje, da ne biste na dan Slave shvatili da vam nešto nedostaje. Potrebno vam je nekoliko vrsta čaša, za vodu i sok, za vino, za rakiju, za neko drugo žestoko piće, na primer viski. Ne zaboravite da vam je neophodan set šoljica za kafu, s obzirom da veliki broj gostiju prvo popije kafu pa seda za sto. Zatim, potreban vam je set tanjira dubokih i plitkih za predjelo, čorbu i glavno jelo kao i tanjirići za kolače. U zavisnosti od toga koliko ste gostiju planirali, važno je da imate dovoljan broj, po mogućstvu istih ovala za predjelo, zatim činija za čorbu ili supu, kao i ovala u kojima ćete servirati glavno jelo. Ono što ćete sigurno na svojoj trpezi imati su različite vrste salata tako da morate planirati dovoljan broj činijica u kojima ćete iste servirati. Torte i kolači su obavezan deo svake slavske trpeze i potrudite se da ih što lepše servirate i aranžirate, ali i da imate potreban broj dekorativnih ovala. Naravno, nemojte zaboraviti pribor za jelo, kao i pravilno serviranje istog, prema redoledu korišćenja.

Slavski aranžmani

 

Kada već posvećujete pažnju izgledu svoje slavske trpeze lepo je da se na stolu pojavi aranžman koji će upotpuniti celokupan izgled i naglasiti koliko ste pažnje posvetili dekoraciji. To može biti buket cveća u vazi ali mogu biti i sveže voće ili povrće u pletenoj ili staklenoj činiji, ili pak kombinacija i cveća i sezonskih plodova. Ne postoje nikakva ograničenja, samo je potrebno da se prepustite slavkom raspoloženju.

 

Dekoracija slavskog stola

 

Mnogo je različitih ideja koje možete primeniti za dekoraciju slavskog stola. Sve je vaš izbor, pravila ne postoje. Stoljnjak, pribor, tanjiri, čaše... možete ih postavljati kako god želite i dokle god ste vi zadovljni izgledom, sigurno je da će biti i vaši gosti, ali i vaš svetac zaštitnik koga slavite. Salvete možete koristiti u boji stoljnjaka ili pak u potpuno suprotnoj boji, a ukoliko želite malo originalnosti, možete nabaviti platnene salvete umesto papirnih. Ovo će dati notu tradicionalnosti vašoj slavskoj trpezi a ne zahteva previše truda, potrebno ih je samo oprati u mašini i odložiti u ormar do sledeće svečanosti.


Ukoliko vam je važan raspored sedenja gostiju postoji mnogo elegantnih načina na koje možete da naznačite gde bi ko trebalo da sedne. Možete napraviti ukrasne kartončiće sa imenima i iste postaviti na tanjire. Ukoliko imate vremena, kartončiće može ukrasiti nekim svećem, obmotati ih oko salvete ili ih okačiti na čaše za vino.


Pazite na to da bi svi trebalo da imaju mesta za sedenje i jelo, i da sto ne bi trebalo da bude prenatrpan. Prilikom serviranja jela, pratite redosled i nemojte sve ostavljati na stolu. Na primer, kada sevirate čorbu, trebalo bi prvo da sklonite predjelo i prateće priloge sa stola.

Ikona u vašem domu

Ikona je obavezna u svakom hrišćanskom domu. Ikona krsne slave postavlja se uvek na istočnom zidu u dnevnoj sobi ili trpezariji. Na zidu na kome se nalazi ikona ne bi trebalo da se nalaze neke druge slike, posteri... Ikonu je poželjno kupiti u crkvi ili crkvenoj prodavnici, i potrebno ju je odneti svešteniku na osvećenje. Tek osvećena ikona se postavlja u hrišćanski dom.

Slavska trpeza i šta se mora naći na svakoj

 

Ono što je najvažnije za slavsku trpezu je da se mora spremati sa ljubavlju, verom i radošću, a u skladu sa svačijim mogućnostima. Slavu treba slaviti uvek, bez obzira na okolnosti, u sreći i nesreći, u veselju ali i u žalosti, i kada se ima, i kada se baš i nema. Za slavsku sveću, kolač, crno vino i tamjan trebalo bi da se skupi tokom godine i da se uz molitvu porodica zahvali svom svecu zaštitniku što i jeste svrha slavljenja Slave.

pripremanje slavske trpeze
Na svakoj slavskoj trpezi, pored raznih slatkih i slanih đakonija koje domaćice spremaju moraju se bezuslovno uvek naći slavska sveća, slavsko žito, slavski kolač i crno vino.

Slavski kolač

 

Slavski kolač simbolizuje žrtvu blagodarnosti Bogu što smo spaseni od naših grehova. Lomljenje kolača u obliku krsta prestavlja Isusovo stadanje radi nas, a prelivanje polomljenog kolača vinom, koje simbolizuje Isusovu krv, označavamo da smo Hristovom krvlju očišćeni od sopstvenih grehova. Na dan uoči slave, ili u nekim krajevima na sam dan Slave, domaćica mesi slavski kolač od čistog pšeničnog brašna, soli i vode. Osvećena vodica, koju je sveštenik svetio pred Slavu koristi se prilikom spravljanja slavskog kolača. Nakon sečenja kolača, domaćin i ukućani jedu po deo kolača, a ostatak se postavlja na trpezu tako da svako od gostiju može uzeti po deo.

 

Kupiti ili praviti slavski kolač

 

Slavski kolač se po pravilu ne kupuje, i trebalo bi uvek da ga pravi domaćica kuće bez obzira na to što možda nije najveštija. Kolač se po pravilu sprema postan, samo od pšeničnog brašna, soli i vode. S obzirom da se Slava obeležava svake godine sigurno je da će svaka domaćica posle odredjenog vremena biti vrstan majstor u spravljanju slavskog kolača.

 

Slavski kolač – ukrašavanje

 

U obliku pečata od testa, na centralnom delu kolača i na četiri strane u znaku krsta trebalo bi da se nalaze slova IS HS NI KA što u prevedu znači: „Isus Hristos pobedjuje“. Na kolaču se mogu nalaziti i drugi ukrasi koje domaćica pravi od istog testa od koga je napravila kolač ili od posebnog testa koje bi trebalo da bude gušće i lakše za oblikovanje. Svaki od ukrasa ima svoje značenje, pa tako krst predstavlja veru, klas žita, grozd i bure predstavljaju rodnu godinu, cveće lepotu a ptice mir. Ukoliko želite da vam ukrasi budu svetlije boje od kolača, morate dodati više soli u testo za ukrase i na kolač ih staviti kada je kolač već na pola ispečen.

 

Ko lomi slavski kolač - simbolika

 

Svaki kraj u Srbiji različito praktikuje lomljenje slavskog kolača. Slavski kolač se po pravilu nikada ne seče u potpunosti nego se samo zareže i nakon toga se lomi. Slavski kolač se najčešće reže ili u podne ili neposredno pred gozbu sa gostima. U pojedinim krajevima slavski kolač se sa slavskim žitom nosi u crkvu na osvećenje gde se lomi sa sveštenikom. Ukoliko sveštenik može da stigne, a za one koji to izričito žele, na sam dan Krsne Slave, sveštenik odlazi u pojedine domove gde sa domaćinom i njegovom porodicom osvećuje i reže slavski kolač. U ostalim krajevima domaćin reže i lomi kolač kod kuće uz prisustvo svojih ukućana i prijatelja.

zito i slavski kolac
Ukoliko se kolač lomi van stola, poželjno je da domaćica na pod postavi beli čaršav ili stoljnjak da mrve ne bi pale na pod kuda se gazi nogama jer se to smatra grehom.

Slavska sveća


Slavska sveća je simbol prinosa žrtve. Za Slavu bi po pravilu trebalo kupiti sveću od pravog pčelinjeg voska. Ona se na dan Slave stavlja u svećnjak - čirak i posebno ukrašava. Neposredno pred rezanje kolača, domaćin se prekrsti, izgovori molitvu, celiva sveću i pali je šibicom. Ukoliko se slavski kolač lomi u crkvi sveća se pali nakon što se domaćin vrati iz crkve. Sveća gori celoga dana na dan Slave. Ne gasi se rukom, već je domaćin gasi vinom. Potom se sveća odlaže pred ikonu ili na neko drugo svečano mesto i tu stoji do sledeće godine.

Slavko žito (koljivo)

 

Slavsko žito je simbol vaskrsenja i večnog života. Kuva se od čistog i otrebljenog pšeničnog zrna, u čistoj vodi. Nakon što se procedi, žito se melje, i u njega se dodaju šećer, mleveni orasi, muškatni orašćić i malo vanilin šećera. Žito se stavlja u plitku činiju i po površini se pospe mlevenim orasima ili šećerom u prahu. U centar žita se stavlja manja sveća koja gori dok traje obred lomljenja slavskog kolača. Nakon obreda slavsko žito se preliva crnim vinom, sveća se gasi i vadi.

 

Kako se služi slavsko žito

 

Domaćin se prvi služi žitom, a potom i svi ukućani. Svaki gost se služi žitom odmah po dolasku. Posluživanje žitom najčešće radi domaćica kuće ili neka mladja devojka iz porodice. Žito se služi na posebnoj tacni na kojoj se nalazi nekoliko kašičica na tacnici, kao i čaša sa vodom u koju se odlažu kašičice nakon posluženja. Može se staviti i čaša sa vinom iz koje će se svaki gost poslužiti, ali ona nije obavezna. Gost koji se poslužuje bi trebalo da ustane, prekrsti se, poželi srećnu Slavu i posluži se žitom. Nakon toga se ponovo prekrsti i sedne. Po pravilu se žitom služe prvo stariji pa mladji. Slavsko žito bi trebalo kad se ne poslužuje da stoji pored sveće dok god ona gori.

Slavsko vino

Slavko vino simboliše krv koja je tekla iz Hristovih rana. Vinom se preliva slavski kolač prilikom rezanja, kao i slavsko žito, kao simbol čišćenja od grehova. Slavska sveća se obavezno gasi vinom i nikako drugačije. 

Spremanje trpeze za posne slave

 

Slave same po sebi nisu ni posne ni mrsne, to jednostavno zavisi od dana kada se Slava proslavlja. Nikoljdan je uvek u Božićnom postu i uvek se tako i priprema. Ostale Slave su uvek posne ako se slave sredom ili petkom kada se posti, ili na dan koji je u crkvenom kalendaru označen kao postan. Na dan Slave ukoliko je posna, potrebno je da posti cela porodica i da celokupna slavska trpeza bude pripremljena posno. Smatra se velikim grehom ukoliko se za Slavu priprema mrsna hrana a trebalo bi da se posti.

Salate za posnu slavu

 

Salate su idealan način da osvežite svoju slavsku trpezu, upotpunite svako jelo i oduševite vaše goste. Iako se na prvi pogled čini da je priprema posnih salata komplikovana i jednolična, to uopšte ne mora da bude slučaj.
Neke od posnih salata koje možete pripremiti i dan ranije:

 

 

  • klasičnu krompir salatu možete malo promeniti salatom od praziluka i krompira sa posnim majonezom i malo soli i bibera – osvezavajuća je i jednostavna za pripremu,
  • rusku salatu takodje možete napraviti posnu, koristeći posni majonez i tunjevinu dok vaša kombinacija povrća može ostati potpuno ista,
  • postoji veliki broj različitih salata sa testeninom koje možete praviti posno, lagane su i brze i za pravljenje i za jelo i sigurno je da će vaši gosti biti oduševljeni, naročito najmladji koji obožavaju testeninu,
  • posne salate od morskih plodova predstavljaju neiscrpan izbor mogućnosti i varijacija, zdrave su, praktične i ne moraju se pripremati samo od slave do slave,
  • salate koje možete svakako uvek postaviti su kiseli krastavčići, kupus u paprici, turšija, ljutenica, ajvar i to je nešto sa čim ne možete da pogrešite.


Najbolja stvar je što se većina ovih salata vrlo jednostavno i brzo priprema i mogu se praviti i kada nije post. Probajte i sigurno nećete zažaliti. Samo pustite da vas osećaj vodi, i vaša slavska trpeza će potpuno da se zašareni, a pohvale na račun domaćice će svakako prijati. Što više salatica napavite sigurno je da ćete pogoditi svačiji ukus i da će vaša slavska trpeza izgledati bogatije.

Predjelo za posnu slavu

 

Predjelo za posnu slavu može izgledati kao problem ali oni koji često slave posno znaju da to i nije istina. Pite sa pečurkama, krompirom ili prazilukom, kao i peciva sa bundevom mogu biti izuzetno ukusni ali i izuzetno dekorativni za vašu slavsku trpezu. Razne dekorativne kuglice od krompira mogu biti idealne za dekorisanje ovala uz riblje štapiće ili morske plodove ali i veliki broj različitih posnih slanih torti ili rolata sa tunjevinom ili spanaćem. Ukoliko imate vremena, volje i želje možete napraviti i bobove posne pihtije ili posne pihtije od šarana. Sigurno je da ćete oduševiti sve one koji vole tradicionalne pihtije a spremni su da probaju nešto novo.


Danas gotovo sve možete naći u posnom obliku, kao što su na primer majonez ili kačkavalj, gde se ukus gotovo i ne razlikuje, tako da je veći problem sama ideja nego što je to mogućnost da se nešto napravi.

Glavno jelo za posnu slavu

 

Riblja čorba je poželjan deo vaše posne slavske trpeze. Sigurno je da je to nešto što ne ume baš svaka domaćica da skuva, ali ukoliko se potrudite, iskoristite savete i tajne recepte vaše majke ili bake, ili jednostavno pronadjete recept koji vam se dopada u kuvaru ili na internetu i pažljivo ga pratite, uspeh ne bi trebalo da izostane.


U velikom delu Srbija posna Slava ne može se zamisliti bez prebranca i neizostavne salate od rotkve i praziluka koje se obavezno služe uz pasulj. Ovo obožavaju sva deca ali i svi odrasli, tako da se potrudite da količine koje pripremite budu dovoljne. Često se uz posan pasulj služi i posna sarma ili punjena paprika. Puni se pirinčem i orasima, ali postoje različite varijante, na primer sa suvim groždjem ili pasuljem, kako god se vama više dopada.


Riba se svakako mora naći na vašoj slavskoj trpezi i mogućnosti su zaista velike. Ribe koje se najčešće koriste za slavsku trpezu su sigurno šaran, često i dimljeni, zatim losos, pastrmka, skarpina ili oslić. Ne smete zaboraviti da uz ribu poslužite dovoljne količine limina. Početnicima je teško da sami pripreme ribu, ali ukoliko ste „majstor“ i sve volite sami da uradite, vaši gosti će to umeti da cene. Ukoliko ne možete sve da postignete ili vam veličina vaše kuhinje to ne dozvoljava možete kupiti gotovu ribu, već ispečenu ili isprženu, na sam dan Slave, i budite sigurni da ni tako nećete pogrešiti.

Posni kolači

 

Što se kolača tiče, mogućnosti su neograničene. Skoro svaki kolač ima svoju posnu varijantu, podjednako ukusnu. Ne treba preterivati ali je slavska trpeza mnogo lepša kada se na ovalu nadje više vrsta sitnih kolača, još ako na vreme razmislite o dekoru i sve sastojke prilagodite tome da kontrast izmedju kolača prilikom serviranja bude veći, kao i raznolikost boja i oblika bićete potpuno zadovoljni kada ih iznesete pred goste. Bajadere, oblande, rum kasato, vanilice, lešnik bombice, punjene urme, ledene kocke, bombice od smokvi, baklave, rafaelo kugle, žerbo kocke...sve su to mogućnosti, sve može da se prilagodi vašoj posnoj trpezi, nije previše komplikovano, a ukus ni malo ne zaostaje.


Ukoliko možda želite da budete originalni, posne palačinke mogu biti pun pogodak koji ćete ukrasiti raznim voćem i prelivima. To sigurno nije nešto što svakoj domaćici pada na pamet kada se pomenu slatkiši za Slavu, pa biste vi mogli biti medju prvima u krugu vaših prijatelja.

Torte za posnu slavu

 

Ukoliko vas sitni kolači ne inspirišu i smatrate ih komplikovanim, torte su vaše idealno i verovatno brže rešenje. Mogu biti podjednako ukusne, šarenolike i zanimljive, a možete ih i lepše ukrasiti i pre serviranja izneti pred goste da se pohvalite.
Neki od predloga za posne varijante torti koje možete napraviti su: snikers torta, moskva šnit torta, rozen torta, reforma torta, kao i gotovo sve voćne torte.


Ukoliko izaberete neku od varijanti torti koje su čvrste i lepo se seku, lako ih možete pretvoriti u kockice i služiti zajedno sa sitnim kolačima. Ukoliko volite da budete kreativni i imate vremena da se posvetite ukrašavanju, lepo je da torta bude ukrašena slavskim motivima. Bez obzira da li koristite jestive boje, voće ili druge jestive perle varijante su neograničene. Ukoliko imate decu u kući biće srećni ako im dopustite da vam pomognu i učestvuju u slavskom raspoloženju. 

Spremanje trpeze za slave koje nisu za vreme posta

 

Slavsku trpezu bi svaka domaćica trebalo da sprema sa verom i uživanjem i u skladu sa finansijskim mogućnostima. Slava nije samo gozba, gde ni gosti ni domaćin ne znaju pravi smisao i suštinu Slave, kao ni ništa o svetitelju koji se slavi. Slava je pre svega duhovni doživljaj i važno je da se osveti vodica, preseče kolač, da se zapali sveća, izgovori molitva i okadi kuća, a sve ostalo je stvar volje i mogućnosti svake porodice. Svako bi trebalo da sprema i poziva onoliko gostiju koliko mu to materijalno stanje dozvoljava u datom trenutku.

Salate za slavu

 

Salate su ono što svakoj slavskoj trpezi daje posebnu čar i raznolikost. Idealno je pronaći one salate koje možete pripremiti i dan ranije, ali i koje bi mogle u frizideru da opstanu i neki dan duže, za slučaj da neko od gostiju dodje na drugi ili treći dan Slave. Salate su od slnih jela, verovatno jedina stvar koju možete menjati svake godine, i koje su nepresušan izvor ideja i varijacija.


Ruska salata je tradicija koju retko koje domaćinstvo preskače, postoji desetine varijacija ove salate u zavisnosti od mesa ili povrća koje se u nju stavljaju. Novi trend je mešanje majoneza i pavlake da bi ova salata bila laganija i lakša za konzumiranje. Slično je i sa mimoza salatom koja je izuzetno zanimljiva kada se poslužuje, a česta je na slavskim trpezama u celoj Srbiji. Varijante salata od piletine sa kikirikijem, susamom ili kukuruzom, ili čime god želite su mnogobrojne i na vama je samo da izaberete koju ćete da spremate. Isto važi i za sve salate sa testeninom.


Skoro svaku salatu možete ubaciti u korpice od testa, koje možete sami praviti ili ukoliko nemate dovoljno vremena možete ih kupiti u gotovo svakom marketu ili pijaci. Poželjno je da se korpice nafiluju veče pred Slavu da bi dovoljno omekle i da se ne bi mrvile dok se konzumiraju. Ovako poslužene salate na ovalu mogu biti izuzeto šarenolike i raznobojne i pružiti svečaniji izgled vašoj slavskoj trpezi. U ove korpice možete staviti i feta sir, ajvar ili urnebes salatu. Sve zavisi samo od vaših želja i potreba.

Predjelo za slavu

 

Uz šarenoliki izbor salata neizostavni su razni slani rolati koji su sve više zastupljeni na slavskim trpezama. I ovde su mogućnosti velike, a važna je i dekoracija pored ukusa. Za zelenu boju rolata možete koristiti spanać ili blitvu, za narandzastu boju šargarepu ili bundevu, za crvenu se ubacuje paprika ili ajvar. Što je šarenije to je zanimljivije i primamljivije. Isto važi i za slane torte, samo morate paziti da kada ih pravite moraju lepo i jednako da se seku radi lakšeg aranžiranja.

ketering slavske trpeze
Pite, kiflice, proja ili gibanica, pored slavskog kolača, bi trebalo da se nadju na svakoj slavskoj trpezi. Ipak, nemojte zaboraviti ni na hleb. Sigurno je da uvek postoje oni koji su više naklonjeni klasičnim kriškama hleba nego bilo kom drugom pecivu, ma koliko ono bilo ukusno.


Za predjelo je važno da na vreme obezbedite dovoljnu količinu suhomesnatih proizvoda, kulena, pečenice, šunke, čajne, suvog vrata, pršute, slanine ako volite... da vam je to dovoljno tanko i jednako isečeno, a na vama je samo da „složite ovale“. Za to vam je potrebno i malo iskustva ali i strpljenja i preciznosti. Ovale možete ukrasiti maslinkama, rotkvicama, kuvanim jajima... koje ćete iseći u „cik cak“ na polovine za šta vam je potreban mali ali oštar nož i čvrsta ruka. Na posebne ovalčiće možete poslužiti nekoliko vrsta sira i kačkavalja.


Ukoliko su vaši gosti verni tradiciji i pravi gurmani, pihtije su nešto čime ćete ih oboriti sa nogu.

Glavno jelo za slavu

 

Posle predjela na sto se iznosi pileća ili juneća supa, ili pak neka od mnogobrojnih vrsta čorbi. Ono što je važno je da pazite da bude dovoljno toplo kada poslužujete, jer niko ne voli hladnu supu ili čorbu.


Nakon čorbe se u najvećem delu Srbije iznosi sarma, mada ona nije obavezna. Tradicionalno, kao glavno jelo na sto se iznosi pečenje, praseće ili jagnjeće, ili kombinacija ova dva, a u zavisnosti od navike i broja gostiju. Uz pečenje obavezno je pripremiti kupus salatu i ren.


Sve češće se na slavskoj trpezi, najčešće kod mladih, umesto pečenja može videti roštilj. Možete ga spremati sami ili naručiti da bude gotov u dogovoreno vreme, pa ga samo servirati na ovale. Takodje, nemojte zaboraviti salatu, s tim što je crni luk uz roštilj zaista obavezan. Obratite pažnju na broj gostiju i količinu mesa koju ćete pripremati ili poručiti. Podjednako je važno da mesa ne bude premalo ali i da ne ostane previša pa da posle morate da bacite mnogo hrane.

rostilj za slavsku trpezu

Slavski sitni kolači

 

Kolačima na Slavi se svi najviše raduju, posebno najmladji. Domaćice najviše pažnje posvete baš njima. Kolače možete napraviti i par dana ranije i potpuno se posvetiti njihovom pripremanju i oblikovanju. Uzmite u obzir prilikom planiranja da kolači posluženi zajedno moraju izgledati primamljivo. Sarenilo se lako može postići, kokos se koristi za kolače bele boje, crna čolokada za tamnije kolače, bela čokolada za svetlije, možete koristiti sve jestive boje radi postizanja što boljeg efekta kao i šarene šećerne mrvice.

sitni slavski kolaci
Sto se oblika tiče, kolači u obliku loptica su najzastupljeniji ali ako ste malo veštije možete praviti i trougliće, lubenice, breskvice... Kolači ne bi trebalo ni da su previše sitni ni da su preveliki. Kada ih pravite odnosno sečete, uzmite u obzir da bi svaki trebalo da bude za zalogaj ili dva. Velika većina gostiju bi radije probala nekoliko vrsta različitih kolača, umesto jednog velikog.


Ukoliko možda želite da budete originalni, a imate sjajan recept, krofne sa dzemom ili čokolodom bi mogle biti vaš pravi izbor. To sigurno nije nešto što svakoj domaćici pada na pamet kada se pomenu slatkiši za Slavu, pa biste vi mogli biti medju prvima u vašem krugu prijatelja.


Ukoliko ne možete da stignete ili niste sigurni u svoje umeće spravljanja sitnih kolača, uvek i možete naručiti gotove i na vama je samo da ih posložite na tacnu i servirate.

Torte za slavu

 

Torte za slavu možete praviti posebno ili kao dodatak sitnim kolačima. Sve je stvar izbora i ne postoje pravila. Nije važno koju ćete tortu da spremate, ali je poželjno da imate bar jednu čokoladnu i bar jednu voćnu da biste zadovoljili baš svačiji ukus.


Način serviranja u potpunosti zavisi od vrste torti koju ste odabrali. One torte koju su cvrste možete lako pretvoriti u sitne kolače i servirati je sa njima. Kremaste torte se moraju služiti na parče, i lepo je da ukoliko imate vremena tortu ukrasite slavskim motivima i pre posluživanja izneste pred svoje goste. Bez obzira da li koristite jestive boje, voće ili druge jestive perle varijante su neograničene. Ukoliko imate decu u kući biće srećni ako im dopustite da vam pomognu i učestvuju u slavskom raspoloženju.


Tortu možete i poručiti i doneti na sam dan Slave da vam bude sveža, a u svakoj poslastičarnici možete izabrati koju ćete tortu, kao i kako biste želeli da vam bude ukrašena. Bez obzira da li je pravite ili naručujete torta je lep dodatak svakoj slavskoj trpezi. 

Organizacija slave danas

 

Slava jedne porodice je pre svega duhovni obred u čast sveca zaštitnika tog doma i ukućana. Svetac zaštitnik stalno bdi nad vama, moli Gospoda za vas, prati celu vašu porodičnu lozu, sve pretke i sve naslednike. Zato je važno da Slavu pre svega slavite u čast njemu a ne u sopstvenu čast ili za goste i prijatelje koje ćete pozvati. Oni se pozivaju da bi pre svega, zajedno sa vama odali počast vašem svecu zaštitniku. Iako su ovo vremena kada je sve brzo, ljudi imaju sve manje vremena i mogućnosti, potrudite se da na sam dan Krsne slave, odvojite vreme da odete na liturgiju, da osvetite vodicu, polomite kolač na tradicionalan način i upalite sveću kako dolikuje. Spremanje hrane i sve ostale pripreme bi za toliko morale da sačekaju.

 

Koliko je vremena potrebno za pripremanje slave

 

U zavisnosti od toga koliko gostiju ste planirali za vašu Slavu zavisi i vreme koje će vam biti potrebno za pripremu. Ono što možete na vreme da pripremite su svakako sveća, tamjan, spisak gostiju i ukoliko držite do običaja, na vreme kupite nešto od svečane odeće za članove svoje porodice. Obavezna stvar koju morate pripremiti i do desetak dana ranije je meni za Slavu. Ukoliko ste zaposleni, nemate dovoljno vremena ili iskustva, dobra ideja je da unapred napišete recepte za ono što ste planirali da spremate, zajedno sa količinama namirnica koje su vam potrebne. Nakon toga možete napraviti spisak i na osnovu njega otići u veliku nabavku i obezbediti sebi sve na vreme. Nemojte zaboraviti ni piće, obratite pažnju na želje gostiju, to su svakako vaši prijatelji i trebalo bi da imate okvirno uvid u to šta ko voli da popije pa da mu to i obezbedite.
Ukoliko na vreme sve isplanirate i obezbedite ono što vam je od sastojaka potrebno, sama priprema slavske trpeze ne bi trebalo da zahteva mnogo truda. Mozda je najbolje prvo početi sa pripremom kolača, a ono što je osetljivo i lako kvarljivo ostavite za dan pred Slavu. Možete sve sastojke odvojeno pripremiti, a završiti sa pripremom jelom na sam dan Slave, pre nego što dodju gosti.


Priprema slavske trpeze može biti stresna za one koji je pripremaju prvi put, ali nemojte preterano brinuti, niko zaista neće obratiti pažnju na to da li su vam svi kolači baš jednake veličine, da li ima dve ili tri vrste slanih salata ili rolata. Svi su došli da vas ispoštuju, da ispoštuju sveca kog slavite i ulepšaju vam taj svečani dan.

 

Koliko novca je potrebno izdvojiti za pripremu slave

 

Koliko je novca potrebno izdvojiti za pripremu zavisi pre svega od broja gostiju i onoga na šta ste vi navikli.
Slava ne pripada bogatima, već svima, i svako bi trebalo da slavi u okviru svojih mogućnosti. Sigurno je da je za kućni budzet obeležavanje Slave predstavlja veći udarac, pa je praktičan savet da se za slavlje izdvaja deo novca i nekoliko meseci unapred. Danas veliki broj prodavnica i marketa daje mogućnost kupovina namirnica na odloženo, bez kamate, i mnoge porodice se odlučuju za ovaj oblik kupovine.

 

Dvoje zaposlenih – kako pripremiti slavu?

 

Priprema Slave za dvoje zaposlenih, bez ičije pomoći je zaista veliki izazov, naročito ako ste neiskusni i ako ste početnik. Sve zavisi od radnog vremena, mogućnosti da uzmete jedan ili više slobodnih dana, kao i vaših priprema i kada sa njima počnete. Dobra organizacija je neophodna i najvažnija za one koji su zaposleni i imaju manjak slobodnog vremena. Za njih priprema slavske trpeze zaista može biti izuzetno naporan i stresan dogadjaj.


Ipak, možda je za njih najbolja opcija da deo slavske trpeze naprave sami a za deo da se pobrinu profesionalci iz keteringa, ili pak da sve potpuno prepuste profesionalcima. Na ovaj način će biti manje stresa u vašem domu, bićete sigurni da će gosti biti zadovljni, a ukoliko slavite nekoliko dana, možete se dogovoriti za odredjenu količinu hrane za svaki dan posebno.

 

Ketering kao opcija

 

Ketering je sjajana opcija za one koji nemaju dovoljno vremena a žele svoje prijatelje što bolje da ugoste. Ukoliko se odlučite za ovu opciju budite sigurni da nećete pogrešiti i da će vaši gosti biti zadovoljni hranom koja je pripremljena. Imate mogućnost da birate izmedju nekoliko različitih menija, da ih kombinujete, da izaberete i predjelo, i glavno jelo, ali i kolače koje želite. Takodje ukoliko vaša Slava bude za vreme posta, slavska trpeza koju poručujete će biti prilagodjena vašim željama. Najvažnije je da znate tačan broj gostiju koje ćete posluživati, ali i da na vreme poručite ono što želite, naročito za one Slave koje mnogi obeležavaju.


Posluženje za vašu Slavu možete osmisliti sami ali možete i zamoliti za konsultaciju ukoliko niste sigurni šta bi trebalo da izaberete iz širokog asortimana slanih i slatkih zalogaja. Dostava za vašu Slavu može biti na kućnu adresu i često je besplatna.


Ketering podrazumeva kompletno pripremanje ali i aranžiranje hrane, kao i dokument kojim se potrvdjuje bezbednost hrane. Možete da odahnete, neko drugi misli za vas. 

Zašto se slavi krsna slava

 

Veliki broj današnjih porodica nije u najboljem upoznat sa razlozima zbog kojih se slavi Slava, tako da se danas često mogu čuti izjave: „Slava je lep običaj da se okupe prijatelji i proslavi uz druženje“; „Taj običaj sam nasledio od oca“; „Takav je red“; „Valja se“... Ovakve izjave samo govore o tome koliko ljudi nisu upoznati sa samim nastankom i idejom slavljenja Slave. Svetitelj koji se slavi je zaštitnik kuće, odnosno porodice koja ga slavi. Svetitelj je taj koji zastupa sve ukućane pred Bogom, čuva ih, koji moli za njihovo zdravlje, dobro rasudjivanje, oproštaj od grehova i koji pomaže da se prevazidju sve poteškoće. Slava se ne slavi da bi se pokazala sopstvena dostignuća ili koliko je neko dobar domaćin gostima, već se slavi da se pokaže da su ukućani dobri domaćini svom svecu zaštitniku. Slavljenjem Krsne Slave vi se svom svecu zaštitniku zahvaljujete na svim molitvama koje je uputio Bogu za vas, vašu porodicu i vaš dom.

 

Od kada se slavi krsna slava

 

Slava je jedna od najvećih svetinja srpskog naroda i jedna od glavnih odlika srpskog Pravoslavlja. Ostali hrišćani u svojoj veri i kulturi ne poznaju pojam Slave. Srbi su pre prijema hrišćanstva bili mnogobožački narod, sa vrhovnim bogom Perunom, koga su svi slavili i poštovali, ali je svaka kuća imala i sopstveno božanstvo koje je pretstavljalo spomen pretka porodice, koji je zadužen da čuva dom od zlih duhova i koji pomaže ukućanima u svakodnevnim aktivnostima. Nakon prijema hrišćanstva, Srbi nisu bili voljni da se odreknu svojih običaja i navika i trudili su se da zadrže svoja kućna božanstva. Sveti Sava je u trinaestom veku, umesto da nastavi da se bori protiv ovih običaja, odlučio i posavetovao tadašnje sveštenstvo da se ova kućna božanstva zamene velikim svetiteljima Crkve Hristove i da oni, kao takvi, postanu zaštitnici srpskih crkava, manastira, sela, gradova ali i svih domova u Srba. Smatra se da je na ovaj način nastala Krsna Slava. Od brojnih imena koja je ovaj obred imao, danas su se zadržala samo: Slava, Krsna Slava i Svečari.

 

Koje su najčešće slave u Srbiji

najcesce slave u srbiji

Najćešće slave u Srbiji su: Sveti Nikola, 19. decembar (Nikoljdan); Sveti Georgije, 6. maj (Djurdjevdan); Sveti Arhandjel Mihajlo, 21. novembar (Arandjelovdan); Sveti Jovan Krstitelj, 20. januar (Jovanjdan); Sveti Dimitrije Solunski, 8. novembar (Mtrovdan); Sveti Sava, 27. januar (Savindan); Sveta Petka, 21. oktobar.

 

Kako se slavi krsna slava (Pravi običaji)

 

Kada početi sa slavljenjem slave?


Slava se prenosi sa kolena na koleno, sa oca na sina. Ukoliko porodice žive u zajedničkoj kući, zajedno slave Slavu i najstariji ukućanin je domaćin. Ukoliko sin zasnuje porodicu i odseli se, on prve godine dolazi kod svog oca na Slavu.Tada, sin od svog oca prima Krsnu Slavu tako što kada se polomi kolač, otac iz svoje desne ruke predaje sinu jednu četvrtinu kolača, poljube se, čestitaju Slavu jedan drugom i otac poželi sinu da još mnogo godina u zdravlju i dobrom raspoloženju, sa svojom suprugom i potomcima slavi Slavu. Sin svoj deo kolača nosi svojoj kući, podeli ga sa svojom porodicom i već naredne godine počinje da slavi svoju Krsnu Slavu u svom domu. Svaka porodica koja živi odvojeno trebalo bi da u svom domu obeležava svoju Krsnu Slavu, bez obzira na to da li roditelji ili starija braća slave u svojim domovima.

 

Pozivanje na slavu

 

U različitim krajevima i kroz istoriju se na Slavu pozivalo na različite načine. U pojedinim oblastima na Slavu se poziva odlaskom kod onih čije prisustvo želite na Slavi i uz prigodan razgovor i druženje ga pozivate. U drugim krajevima, na sam dan Slave se onima koje želite pozvati šalje lepinja ili hlepčić koji se peče za tu priliku i na taj načim im stavljate do znanja da su poželjni da dodju. Opet, neki kažu: „Na Slavu se ne zove, već ko došao, dobrodošao je.“. Svi ovi načini su ispravni i možete se odlučiti za bilo koji. I pozivanje telefonom je u današnjim prilikama svakako prihvatljivo ali se smatra kulturnijim ukoliko nekoga pozovete lično.

 

Nekoliko dana pred Slavu – svećenje vodice


U vreme pred Slavu, sveštenik osvećuje vodicu u svim domovima koji slave. Za tu priliku domaćica bi trebalo da pripremi činiju sa vodom, buket bosiljka, sveću, kadionicu sa žarom i tamjan, spisak živih članova porodice, kao i spisak umrlih članova porodice. U svakoj kući bi trebalo da se nalazi ikona sveca koji se slavi. Poželjno je da svi ukućani budu prisutni kada se obavlja osvećenje vodice, i da se svi po malo napiju iste, dok bi od ostatka trebalo umesiti slavski kolač.
Kroz istoriju u srpskom narodu je postojalo verovanje da je svakome od ukućana, a naročito deci potrebno kupiti nešto novo za odevanje, jer na dan Slave bi svi trebalo da budu svečani, dobro raspoloženi i veseli.

 

Običaj dizanja slave


Sam ritual dizanja slave najčešće sledi posle lomljenja kolača. Domaćin bi pred svečani ručak ili večeru ustao da zajedno sa najznačajnijim i najstarijim gostom nazdravi u slavu Božiju i u slavu svog sveca zaštitnika. Za njima bi i drugi gosti ustali, odnosno „dizali bi se na noge“, odakle i potiče naziv „dizanje slave“. Domaćin bi dok drži punu čašu izgovarao molitvu i reči zahvalnosti Bogu i svom svecu zaštitniku. Nakon toga se nastavlja običaj ispijanja u slavu.

crno vino na slavskoj trpezi

Običaj ispijanja u slavu


U nekim krajevima ovaj običaj se vrši zajedno sa lomljenjem kolača dok u nekim krajevima to ne mora da bude slučaj. Dolibaša – poseban i drag gost na slavi koji sedi na čelu stola i vodi računa da pred svima ima vina, sa čašom u desnoj ruci izgovara molitvu, prekrsti se popije vina i zdravi se sa onim ko mu je sa desne strane. Nakon toga predaje mu čašu vina. Ovaj se takodje prekrsti, nazdravlja domaćinu, popije malo vina i dodaje čašu domaćinu. Domaćin nakon što isto uradi dodaje čašu onome ko sedi sa leve strane dolibaše, da bi i on uradio isto i dodao onome ko sedi preko puta njega. Ovo je potrebno ponoviti dok svi gosti za slavskom trpezom ne budu posluženi vinom.

 

Domaćinovo dvorenje slave


Pojedini domaćini imaju običaj da na taj dan kada proslavljaju svoju Krsnu Slavu uopšte ne sedaju, ili pak ne sedaju dokle god gori sveća. To se čini u znak poštovanja prema svecu zaštitniku, ali i da bi se u svakom trenutku poslužili gosti, da bi se pobrinulo o rasporedu sedenja i da svi osećaju prijatno i ugošćeno. Ukoliko je domaćin previše star, i fizički nije u stanju da prestoji ceo dan, obavezu dvorenja slave preuzima mladji član porodice, sin ili unuk.

 

Tropari

 

Tropari su kratke pesme koje su posvećene svecu zaštitniku koji se slavi. Nekada je pevanje tropara bilo nezaobilazan deo svake slave, dok su danas vrlo retka pojava i najčeće se pevaju samo prilikom rezanja kolača u kući.

 

Šta ljudi rade pogrešno

 

  • Pogrešno je verovanje danas, da sin ne bi trebalo da slavi Slavu zbog činjenice da je otac živ i da on slavi. Slava se slavi da bi se zaštitilo ognjište i porodica, i da bi svetac čuvao sve ukućane u jednom domu. Znači, čim neko živi odvojeno i ima svoju porodicu potrebno je i da, u svojoj kući, slavi svog sveca zaštitnika. 
  • Iako moderna shvatanja to često nameću, Slava ne bi trebalo da se slavi u restoranima, kafićima, kafana ili iznajmljenim prostorima, već isključivo u svom domu. Slava se slavi da bi svetac zaštitnik čuvao baš taj odredjeni dom i ukućane gde se slavi Slava, a u restoranu vas vaš svetac zaštitnik svakako neće naći. Bez obzira na veličinu doma u kome se slavi, važna je gostoljubivost, a ne razmetanje. Manjak prostora se može nadomestiti slavljenjem Slave u nekoliko dana, ili pak pažljivijim odabirom gostiju koji će se pozvati. 
  • Nikako ne bi trebalo Slavu koja pada u dane posta slaviti mrsno. To se smatra grehom i nepoštovanjem osnovnih hrišćanskih vrednosti.
  • U pojedinim krajevima postoji navika, odnosno običaj da se žito ne sprema za Arandjelovdan, Gavrilovdan i svetog Iliju. Medjutim, naši manastiri i crkve koji slave ove Slave pripremaju slavsko žito i to bi trebalo da bude primer kako činiti, jer se u crkvi čuvaju običaji onakvi kakvi su bili i prilikom njihovog nastanka. Slavsko žito priprema se za sve slave
  • Porodica ne bi trebalo da se razdvaja na dan Krsne slave, već bi trebalo da celoga dana bude na okupu. 
  • Na sam dan Krsne slave ništa od poslova ne bi trebalo raditi, kao što se ništa ne radi nedeljom i kada je crveno slovo u kalendaru. 
  • Pogrešno je verovanje da u slučaju smrtnog dogadjaja u porodici ne bi trebalo da se slavi Slava. Baš tada je važno da se osvećuje vodica i lomi slavski kolač, jer sveštenik kada čita molitve on to čini i za pokoj duša umrlih srodnika. Zvanje gostiju i veselje uopšte nisu uslov da bi se Slava proslavila kako dolikuje i te godine gozbu možete preskočiti ako želite. 

Komentari (0)